Kar amacı ile yapılmayan Kültür Gezilerimizden elde ettiğimiz gelirin tamamı derneğimizin Pr. Dr. Özlem DOĞAN BURS HAVUZUNA aktarılmaktadır. Derneğimizin düzenlediği gezilere katılarak, bir fazla kız öğrenciye BURS olanağı yaratmamıza katkı sağlayan üye ve misafirlerimize teşekkür ederiz.

2018 ŞEKER BAYRAMI MARDİN – ŞANLIURFA – GAZİANTEP – ADANA KÜLTÜR TURU

1.GÜN ( 12 Haziran 2018 Salı) :  İZMİR –MARDİN

İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar PEGASUS kontuarı önünde saat:04.30 ‘ da buluşma. Bilet ve bagaj işlemleri sonunda saat 07.45 ‘te Mardin ‘ e uçuş.

 1saat 55 dakikalık yolculuğun ardından saat 09:35’de ulaşıp, bizi bekleyen aracımız ile öncelikle 10000 yıllık tarihi ile ikinci Hasankeyf olan, Pers Kralı Darius’tan adını alan Dara Antik Kenti‘ni geziyoruz. Nekropolis, Taş Ocakları, Mezopotamya’nın ilk Barajı ve 40 Metre derinliğe inilen, yöre halkının Zindan diye tabir ettiği Depo görülecek yerler arasında. Daha sonra Yüzyıllarca Süryani cemaatin bağlı olduğu Deyrulzaferan Manastırı’nı geziyoruz. Manastırın temellerini teşkil eden, 4000 yıllık Güneş Tapınağı’nı görüyoruz. Bu turumuzun ardından, Mardin merkeze geçip öğle yemeği zamanı alıyoruz. Öğleden sonra Mardin’de turumuzu yapıyoruz. Öncelikle Seyir Terası niteliğindeki Kasimiye Medresesi’ni gezip, Mardin’i ve önündeki Mezopotamya Ovası’nı kuşbakışı fotoğraflıyoruz ve Mardin’le ilgili genel bilgi alıyoruz. Daha sonra, Kırklar Klisesi, Mardin Müzesi Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Tarihi Postahane görülecek yerler arasında… Serbest zamanda taş ustalığının nadide eserleri konaklar, geçitler Mardin’i serbest keşfe zaman bulabilirsiniz. Akşam üzeri Mardin’deki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

2.GÜN ( 13 Haziran 2018 Çarşamba)  :  MİDYAD – HASANKEYF –KİLLİT KÖYÜ- MARDİN

Sabah kahvaltısından sonra, Hasankeyf'e hareket ediyoruz. GAP projesinin tamamlanması ile sular altında kalacak olan ulaşıyoruz. Dicle Nehri kıyısındaki bu yerleşimi geziyoruz. Mağara Evleri, Taş Köprüyü, El Rızk Camisi,’ni ve Sultan Süleyman Külliyesi’ni görüp, Hasankeyf Kalesi’ni giriş geçici olarak yasaklandığı için aşağıdan fotoğraflıyoruz. Daha sonra, Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşmelerinden Midyat’a geçiyoruz. Burada yürüyüşle yapacağımız otantik sokaklarındaki gezimizde; Midyat evlerinin en güzel örneklerinden olan Midyat Konuk Evi’ni de ziyaret ediyoruz. Daha sonra Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği Telkari sanatının en iyi örneklerini gümüşçüler çarşısından alabilirsiniz. Akşam üzeri sürprizimiz; Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Killit Köyü. Hem Protestan hem Katolik hem de Süryani kilisesine sahip, köyün terk edilmiş görüntüsünden hüzünlenip, köyün muhtarıdan köyün hikayesini dinliyoruz. Restorasyonu tamamlanan Mor Yohanna Kilisesi’ni gezip, bir köy evinde kendi üretimleri olan Süryani Şarabından tadım şansımız oluyor. Buradaki zevkli gezimizin ardından, Mardin’e dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.GÜN ( 14 Haziran 2018 Perşembe ) : MARDİN – ŞANLIURFA

Sabah kahvaltısının ardından, Urfa’ya hareket. İlk gezimizi 11.500 yıl önce yapılmış ve yapıldıktan 2000 sene sonra üstü esrarengiz bir şekilde kapatılmış olan dünyanın ilk tapınağını barındıran Göbeklitepe’ye gidiyoruz. İlk heykel atölyesinin bulunduğu, aynı zamanda tarım tarihinin başladığı yer olarak ta bilinmektedir. Sonrasında Peygamberler şehri Urfa‘da turumuzu yapıyoruz; Rahman Camii, Ayn-ı Zeliha, İbrahim Peygamber Makamı, Rızvaniye Camii, Balıklı Göl gezilerimizin ardından, otantik hanlarında alışveriş fırsatımız oluyor. Öğle yemeğini de alacağımız serbest zamanın ardından, medeniyetin beşiği Harran‘a geçiyoruz. Kubbeli mimarisi ile dikkat çeken Harran Evleri, Rasathane Kulesi ve İslam Üniversitesi kalıntılarını gezip, otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Şanlıurfa’da otelimizde. Geleneksel Sıra Gecesi Eğlencesi ile akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme otelimizde.   

4.GÜN ( 15 Haziran 2018 Cuma ) :  ŞANLIURFA – GAZİANTEP

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Halfeti’ye geçiyoruz. Yol güzergahımızda; Fırat kenarına kurulmuş Birecik‘i görüyoruz. Baraj tamamlanmasından sonra evleri ve cami minareleri sular altında kalan Halfeti‘ye ulaşıp, kısa bir tekne gezisi yaptıktan sonra, Fırat‘ın kıraç vadisinde kurulu tarihi Rumkale‘yi görme şansını yakalıyoruz. Bu gezimizin ardından, Gaziantep‘e hareket geçiyoruz. Öncelikle, meşhur mutfağından tadabileceğimiz öğle yemeği fırsatımız olacak. Zeugma(Belkıs)‘da çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Müzesi, Fransız direnişinin izlerini görebileceğiz, Kendirli Kilise, Gaziantep Kalesi’ni görüyoruz. Burada Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Direnişinin anlatıldığı Panaroma Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Akşam üzeri Bakırcılar Çarşısı’nda alışveriş için ve ayrıca, şehrin eski hanlarından birinde menengiç kahvesinden (fıstık kahvesi) yudumlamak için serbest zaman alıyoruz. Turumuzun sonunda otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Gaziantep’te otelimizde.

5.GÜN( 16 Haziran 2018 Cumartesi ) : GAZİANTEP –ADANA- İZMİR

Sabah kahvaltısından sonra, Adana’ya hareket. Eski Adana olarak bilinen bölgeye geçip turumuzu yapıyoruz. Büyük Saat, Küçük Saat, Sabancı Merkez Camii ve Taş Köprü görülecek yerler arasında. Burada alacağımız son yemek molasının ardından Havaalanına hareket. Sunexpress kontuarında bilet işlemlerimizi yaptırdıktan sonra, 23:30 direkt uçuşu ile İzmir’e hareket ediyoruz. 01:00’de ulaşıp, bir başka gezide birlikte olmak üzere vedalaşıyoruz.

SON BAŞVURU TARİHİ : 20 Nisan 2018

KATILIMCI SAYISI: En az 20 Kişi ile sınırlıdır.

GEZİ ÜCRETİ ve ÖDEME  :

Dernek üyeleri: ( Aidat Borcu Olmayan Üyeler )

İki kişilik odada kişi başı : 1.400 TL

700 TL peşin

Nisan 2018: 350 TL, Mayıs 2018: 350 TL

Mezunlar ve Misafirler :  

İki kişilik odada kişi başı : 1.500 TL

800 TL peşin

Nisan 2018: 350 TL, Mayıs 2018: 350 TL

Tek kişi oda farkı: 200 TL

Çocuk Fiyatı ( 7-12 yaş ) : 1.190 TL

590 TL peşin

Nisan 2018: 300 TL, Mayıs 2018: 300 TL

Fiyatlara Dahil Olan Hizmetler :

  • Uçak Biletleri
  • 4 * Otellerde 4 Gece 5 Gün Yarım pansiyon konaklama
  • Sıra Gecesi ve Tekne Turu
  • Şehir Turları
  • Lüks Otobüsler ile Ulaşım
  • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri ve  Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyatlara Dahil Olmayan Hizmetler :

  • Kişisel Harcamalar
  • Öğle Yemekleri
  • Müze Kart
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

HATIRLATMA : Yazlık şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, İnce bir hırka, yağmurluk veya şemsiye, topuksuz rahat yürüyeceğiniz spor ayakkabısı almayı unutmayınız.

Gezimiz TURSAB  A-9134 No’lu MAVİ TOUR Acentesi garantisi altındadır.

İletişim:
Erkan ÖZDEMİR : 0532 372 00 90

RizVN Login

Dernek Üyeleri Girişi